Bře 19

Tossa de Mar

do Město

Tossa de Mar je menší městečko a oblíbené letovisko v Katalánsku. Nachází se v jižní části pobřeží Costa Brava v provincii Girona. Je to zhruba uprostřed riviéry Costa Brava o čemž svědčí to, že Barcelona je vzdálena 95 kilometrů na jih, zatímco hranice s Francií jsou 100 km na severu. Žije zde asi 6.000 stálých obyvatel. Každé léto se ale město několikanásobně nafukuje pod davy turistů.

  

Když se podíváme trochu do historie. Tak osada zde stála už v době neolitu. Později přišli římští kolonizátoři, kteří v 8. století př. n. l. založili první město. To se během krátké doby stalo důležitým opěrným bodem římského impéria a sehrála významnou úlohu v tzv. Punských válkách jako základna a opěrný bod armády císaře Augusta.

S pádem Říma ztratilo význam i město. Další rozvoj je spojen až obdobím tzv. reconquisty v 15. století, kdy se Tossa stala sídlem významného šlechtického rodu Torresů de la Maresme. Z tohoto období pocházejí také pozůstatky velkolepého hradu.

  

Během protihabsburského povstání v roce 1749 byl hrad pobořen, význam Toss postupně upadl a centrum Katalánska se přesunulo do Barcelony. Hrad a celá Tossa se postupně přeměnila v bezvýznamnou rybářskou osadu. Její další rozkvět nastal až v s rozvojem turizmu v 90. letech 20. století. Dnes se jedná o jedno z nejkrásnějších letovisek na celé riviéře.

  

Hrad a historické jádro se nachází na skalním výběžku do moře na jižním konci města. Velkou výhodou je, že celý tento komplex je vidět přímo z hlavní městské pláže, takže při koupání zde budete mít tuto opravdu velkolepou historickou kulisu vždy na dohled.

Hlavní městská pláž je dlouhá asi 400 metrů a široká místy až 100 metrů. Pláž je písčitá, nechybí sprchy ani občerstvení. V létě je zde ale hlava na hlavě. Kousek dál na sever se nachází druhá pláž, která je zhruba poloviční. Okolní pobřeží pak většinou tvoří hodně ostré a vysoké skály.

  

Jinak městečko má samozřejmě plážovou promenádu. Střed města půlí po většinu roku vyschlé koryto řeky. Uličky v centru jsou křivolaké a většinou hodně úzké. Všude samozřejmě plno krámků a restaurací. Směrem do vnitrozemí se nachází novější část města, kde jsou i mnohé velké hotely jako například Hotel Golden Bahia de Tossa, Hotel Oassis Tossa nebo Aparthotel Tossa Park.

  

Napiš komentář