Archiv štítků: Doporučujeme

Lloret de Mar

Lloret de Mar je pobřežní město, ležící na riviéře Costa Brava u Středozemního moře v Katalánsku. Nachází se 40 kilometrů od města Girona (ve stejnojmenné provincii) a asi 75 km severně od Barcelony mezi městy Blanes a Tossa de Mar.

TIP: Plánujete, co podniknout v létě? Vyzkoušejte dovolenou na Costa Brava od cestovní agentury eTravel.

Se svými téměř 40 000 obyvateli (2009) je Lloret de Mar druhým největším městem v comarce Selva. Město je velmi známé a oblíbené turistické letovisko. V letní turistické sezóně tak přesahuje počet obyvatel neuvěřitelných 200 000 a stává se z něj tak přechodně velkoměsto. Je to živé místo, které si ale dokáže zachovat svojí krásu a jedinečnost.

   (Pokračování textu…)

Calella de Palafrugell

Calella de Palafrugell je jednou z částí většího města Palafrugell. Calella de Palafrugell je vlastně přímořské letovisko s pouhými 782 stálými obyvateli. Zatímco město Palafrugell se nachází asi 3 kilometry ve vnitrozemí a má 22 622 obyvatel. Co se týká přesnějšího umístění městečka, tak je to zhruba ve středu pobřeží Costa Brava v comarca del Bajo Ampurdán v provincii Gerona v Katalánsku.

  

Atmosféra města

Calella de Palafrugell je malebné městečko, které si zachovalo kouzlo staré rybářské vesnice z doby ještě před příchodem masového turismu. I když tuto informaci je samozřejmě nutné brát s rezervou, protože tento charakter má jenom malý historický střed města. Zbytek, které zabírá mnohonásobně větší plochu, pak tvoří klasické hotely, apartmány a vilky.

(Pokračování textu…)

Přímořské letovisko Palamós

Palamós je španělské město, které se na mapě Španělska nachází na severu země, konkrétně v provincii Girona. V současné době má město Palamós přes 15 900 obyvatel. Město patří mezi jedno z nejoblíbenějších letovisek na pobřeží Costa Brava. Obec má dva velké přístavy, které se nacházejí po obou stranách historického centra města, jenž vybíhá do moře poloostrovem. Kousek za městem vede dálnice C31. Nejbližšími velkými okolními sídly jsou Sant Feliu de Guíxols a Palafrugell.

  
(Pokračování textu…)

Letovisko Sant Feliu de Guíxols

Sant Feliu de Guíxols je středně velké město a oblíbené letovisko v centru pobřeží Costa Brava v comarca na Baix Emporda v Katalánsku. Ve městě žije 21.155 stálých obyvatel, v létě sem ale přijíždí další tisícihlavé zástupy turistů. Město je opravdu krásné a v mnohém připomíná takovou zmenšenou Barcelonu. Mají zde poměrně velký přístav a dokonce i krásnou písčitou pláž přímo v centru. Samozřejmě nechybí plážová promenáda a hned vedle spousta barů a restaurací.

  

Zajímavé je, že kromě cestovního ruchu má ve městě poměrně velkou tradici výroba a zpracování korku. Zdejší korek skutečně naleznete v podobě zátek na mnoha chutných španělských vínech, ale i mnoha dalších produktech.

Město má dlouhou historii. Za vše vděčí hlavně městské zátoce, která byla od pradávna výborným přírodním přístavem. Počátky města souvisí se založením benediktinského kláštera v první polovině 10.století. Mniši byli dobří hospodáři a tyto dovednosti předali i mnoha lidem v okolí a tak se kolem kláštera začalo pomalu rozrůstat městečko.

(Pokračování textu…)

Cadaqués

Cadaqués je krásné pobřežní město na severu Costa Bravy. Nachází se v okrese Alt Empordà v provincii Girona a samozřejmě to všechno v Katalánsku. Trvale zde žije 2860 obyvatel. Zajímavostí je, že Cadaqués je nejvýchodnějším městem španělské pevniny. Nachází se na skalnatém poloostrově. Zdejší výběžek Cabo de Creus je pak nejvýchodnějším bodem Pyrenejského poloostrova.

  

Pokud vás zajímá trochu více z historie, tak první zmínka o obci pochází z 16. století. Až do konce 19. století bylo městečko prakticky odříznuté od pevniny. Jednalo se tedy jen o malou osadu, kde se pár místních obyvatel věnovalo rybolovu. V 20. století sem ale přišli turisté, díky nimž se městečko začalo rozvíjet. Přesto je Cadaqués dodnes jen malé a klidné letovisko, které stojí trochu stranou centra Costa Bravy.

  

Typickým produktem zdejších rybářů jsou například ančovičky. Ty se zde také rovnou zpracovávají tradiční metodou konzervace za pomoci soli.

Město Cadaqués je také spojeno s jmény mnoha věhlasných umělců. Nejvíce asi se Salvadorem Dalí, jehož rodina zde vlastnila letní sídlo. Kromě samotného umělce ho navštívila i celá řada jeho přátel jako basník Federico Garcia Lorca. Salvador Dalí má kousek na severu za městem i své muzeum, které vystavuje některá jeho zajímavá díla.

(Pokračování textu…)