Archiv | Příroda RSS kanál pro tuto sekci

Cap de Creus Natural Park

Cap de Creus Natural Park je španělský národní park, které se nachází v severovýchodní části Katalánie. Jedná se tedy o severní část pobřeží Costa Brava. Park se rozprostírá stejnojmenném poloostrově Cap de Creus, který je vzdálen pouhých 25 kilometrů od francouzských hranic. Nejbližšími městy jsou El Port de la Selva a pak slavné Cadaqués. Park začíná od pobřeží a táhne se až hluboko do vnitrozemí. Zabírá tak poměrně značnou část celého poloostrova. Není zde však jediný a přímo navazuje i na další přírodní rezervace.

Pobřeží Cap de Creus    Další nádherný pohled
(Pokračování textu…)

Řeka Muga

Muga je menší říčka, která protéká Katalánskem v provincii Girona a vlévá se do Středozemního moře. Řeka protéká spíše severní částí Costa Bravy. Muga pramení v horách v Pyrenejích v nadmořské výšce 1186 metrů pod centrem masivu Montnegre (1425 m.n.m). Jedná se o oblast mezi francouzským krajem  Vallespir a španělským krajem Alt Emporda. Zde řeka získává většinu své vody a protéká hlubokými údolími.

  

Řeka Muga byla v roklině Epigenic přehrazena hrází Boadella (pantano de Boadella) jinak ale nerušeně plyne dál až do moře.

Celková délka řeky je 58 kilometrů. Do Středozemního moře se vlévá v zálivu Rosas, ve městě Castellón de Ampurias mezi městy Empuriabrava (nebo spíš na jeho okraji) a močály Emporda. Celková plocha povodí řeky je 854 kilometrů čtverečních. Co se týká jejího průtoku, tak těsně před ústím ve městě v Castellón de Ampurias činí 3,34 kubických metrů za sekundu.

(Pokračování textu…)