Dub 21

Přímořské letovisko Palamós

do Město

Palamós je španělské město, které se na mapě Španělska nachází na severu země, konkrétně v provincii Girona. V současné době má město Palamós přes 15 900 obyvatel. Město patří mezi jedno z nejoblíbenějších letovisek na pobřeží Costa Brava. Obec má dva velké přístavy, které se nacházejí po obou stranách historického centra města, jenž vybíhá do moře poloostrovem. Kousek za městem vede dálnice C31. Nejbližšími velkými okolními sídly jsou Sant Feliu de Guíxols a Palafrugell.

  

Historie města

Obec Palamós byla založena roku 1279. Již od počátku svého založení byla obec Palamós důležitým a významným rybářským přístavem. Tento rybářský přístav je dodnes znám tím, že se zde ve velkém loví garnáty, což je mořský ráček, který má široké uplatnění v gastronomie. Z garnátů se totiž dělají skvělé omáčky, polévky, saláty a paštiky.

   

Současná podoba města

V současné době kotví v místním přístavu rybářské lodě, takže přístav Palamós hraje stále velmi důležitou roli v ekonomice a hospodářství města. Vedle rybolovu je druhým největším ekonomickým přínosem turistika. Město je vybaveno moderními hotely, které najdete převážně na jižní straně města. Palamós má krásně odlehlé písčité pláže a zátoky s křišťálově čistou mořskou vodou, takže zdejší koupání je nádherným a zároveň příjemným relaxačním zážitkem. Zdejší zátoky jsou rovněž ideálním místem pro windsurfing.

Palamós je rodištěm známého katalánského spisovatele a novináře Frederica Pujula i Vallese, který byl velkým pionýrem a průkopníkem literatury, která byla psaná v esperantu.

  

Nejnavštěvovanější části městečka je bezesporu rybářský přístav, kde se můžete hodiny procházet a obdivovat rybářským lodím. V rybářském přístavu můžete rovněž navštívit místní Rybářské muzeum, kde se dozvíte mnoho zajímavých věcí, které se vztahují k rybářskému řemeslu.

Nejkrásnější historickou budovou města je bezesporu pěkný římskokatolický kostel Santa Maria del Mar, jehož štíhlá věž majestátně trůní nad starým městem.

   

Pláže

Hlavní městská pláž se nachází na západní straně města (tedy na západ od historického centra). Je to velmi dlouhá a široká písčitá pláž, která má dohromady více než 3,5 kilometru. Pláž je z velké části ohraničena krásnou promenádou s palmami a dalšími stromy. Další menší plážičky se nacházejí na východ od centra. Jejich atraktivita spočívá v tom, že se jedná o malé pláže vklíněné mezi strmými útesy Costa Bravy. V Palamós si tak na své přijde opravdu každý návštěvník.

  

Zajímavosti v okolí

V bezprostředním okolí městečka Palamós jsou další nádherná přímořská letoviska, která nabízejí krásné pláže a příjemné koupání. Směrem na jih od Palamós je přímořské letovisko La Platja d´Aro, které má dlouhou písčitou pláž, která je lemována moderními hotely a apartmány. La Platja d´Aro je jedno z nejpopulárnějších a nejnavštěvovanějších letovisek na pobřeží Costa Brava. Směrem na sever od Palamós je pak přímořský resort Llafranc, který se může pochlubit bílými domy a krásnou promenádou, která vede do sousedního městečka Calelly.

 

Tags:

Napiš komentář