Dub 23

Palafrugell vnitrozemské centrum

do Město

Palafrugell je španělské město, které se na mapě Španělska nachází na severu země, konkrétně v provincii Girona. V současné době má toto katalánské město přes 22 000 obyvatel. Palafrugell je vnitrozemské město i když se nachází pouhé 3 kilometry od pobřeží. Nejbližšími pobřežními letovisky jsou Tamarifu a Llafranc. Co se týká větších měst, tak nejblíže se nachází Girona, vzdálená zhruba 51 kilometrů. Palafrugell je na první pohled obyčejné španělské město, přesto se zde nachází mnoho zajímavostí, kterými si můžete zpestřit vaší dovolenou v některém z pobřežních letovisek.

Náměstí Placa Nova v Palafrugell    Ulice v městě Palafrugell

Historie města

Toto středověké městečko bylo v minulosti pouze jednou obehnáno opevněním, které se ovšem do dnešních dnů nedochovalo. Ze středověku se však zachovalo staré město s kostelem, který byl postaven už v 11. století a má výrazně gotický charakter. Většina historických budov se nachází na hlavním náměstí Placa Nova a v jeho bezprostředním okolí.

V 18. a 19. století převládá ve města výroba korku. Výroba korku začala ve městě v malém množství, ale postupem času zde byla americkou firmou Armstrong postavena velká továrna, který zaměstnávala stovky místních lidí. Brány továrny pro výrobu korku byly zavřeny v roce 1970. Štíhlá věž továrny však zde stále stojí a společně s místním malým muzeum připomíná slavné časy, kdy se zde ve velkém vyráběl korek.

Městečko Palafrugell a umění    Moderní Museu del suro

Současná podoba města

V současné době žije Palafrugell především z turistického ruchu. Město s idylickou atmosférou je častým cílem výletů obyvatel velkých katalánských měst. Nejvíce výletníků jezdí z Barcelony a Girony.

Kromě teplého podnebí láká městečko Palafrugell zejména na staré pitoreskní domy v centru města. Kolem náměstí Placa Nova je soustředěno nejvíce obchodů, barů a restaurací. Velkou místní atrakcí je místní lidový tanec, kterému se říká Sardana. Sardana je velmi střízlivý tanec, při níž tanečníci vytvoří kruh a za doprovodu kapely předvádějí různé krokové variace. V ulicích města Palafrugell můžete tento tanec spatřit především při nejrůznějších lidových slavnostech. Jedná se o tanec, který je součástí národní katalánské identity.

Ve městě se roku 1897 narodil slavný novinář a spisovatel Josep Pla, který byl známý tím, že psal politické a kulturní katalánské kroniky.

Vyhlídková věž - Torre de Can Mario en Palafrugell    Kostel Sant Marti

Zajímavosti v okolí

Zhruba osm kilometrů směrem na sever se od městečka Palafrugell nachází krásné malé město Begur. Městečko Begur se nachází na kopci, takže z města je nádherný výhled na krásné pobřeží Středozemního moře. Zdejší pobřeží je velmi členité, neboť je lemováno řadou menších zátok. Kolem městečka Begur jsou velmi dobré podmínky především pro potápěče.

Další pohled na monumentální historický chrám Sant Marti    Panorama města Palafrugell

Napiš komentář