Lis 27

Lloret de Mar

do Město

Lloret de Mar je pobřežní město, ležící na riviéře Costa Brava u Středozemního moře v Katalánsku. Nachází se 40 kilometrů od města Girona (ve stejnojmenné provincii) a asi 75 km severně od Barcelony mezi městy Blanes a Tossa de Mar.

TIP: Plánujete, co podniknout v létě? Vyzkoušejte dovolenou na Costa Brava od cestovní agentury eTravel.

Se svými téměř 40 000 obyvateli (2009) je Lloret de Mar druhým největším městem v comarce Selva. Město je velmi známé a oblíbené turistické letovisko. V letní turistické sezóně tak přesahuje počet obyvatel neuvěřitelných 200 000 a stává se z něj tak přechodně velkoměsto. Je to živé místo, které si ale dokáže zachovat svojí krásu a jedinečnost.

  

Historie města

Z toho také plyne, že Lloret de Mar je poměrně moderní a rušné město s velkými hotely. Lloret však má i bohatou historii, o čemž svědčí archeologické nálezy pozůstatků osídlení Iberských kmenů nebo Římanů. První písemná zmínka o Lloret de Mar pochází z dokumentů z roku 966 jako o městu Loredo z latinského slova “lauretum” – vavřín.

  

Centrum města se nacházelo až do 15. století asi kilometr ve vnitrozemí, to aby poskytovalo alespoň nějakou ochranu před nájezdy pirátů a dobyvatelů. Nejdříve to byly séracéni a později i Angličané, Francouzi, Turci nebo také alžírští piráti. Později se město začalo rozrůstat i směrem k pobřeží. V 18. století velmi prosperovalo zásluhou obchodu s Amerikou. V 20. století pak přišli turisté, kteří rozvoj města ještě dále urychlili.

  

Pláže a koupání

Největším lákadlem Lloret de Mar je hlavní pláž dlouhá 1630 metrů, šíroká 45 metrů z krásně bílého písku. Tato pláž je jednou z nejpopulárnějších na celé Costa Brava a je trvale oceněna Modrou vlajkou za čistotu. Směrem na jih k městu Blannes se nacházejí ještě menší pláže, jinak je ale pobřeží hodně skalnaté.

  

Zajímavosti města

Co se týká památek za zmínku stojí hlavně Hrad Sant Joan, středověká pevnost z 11. století, která sloužila k obraně proti útokům z moře. Dobýt se jí pokoušelo například janovské loďstvo v roce 1356 nebo Angličané roku 1805. Do 20. sletí se dochovalo jen torzo, které ale bylo obnoveno a dnes je z hradu báječný výhled na okolí. Dále tu naleznete kostel Sant Roma postavený v gotickém stylu a dokončený v roce 1522, který sloužil také jako úkryt proti pirátům. Pěkné jsou také zahrady Santa Clotilde navržené v italském renesančním stylu nebo námořní muzeum.

Podél pláže vede promenáda se spoustou obchůdků a restaurací. Kolem pláže se nachází většinou moderní vyšší domy a je zde opravdu rušno. Jinak je ale Lloret de Mar právem jedno z nejnavštěvovanějších měst Costa Bravy. Navíc to odtud není nikam moc daleko.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.lloret.cat.

  

 

Tags:

Napiš komentář