Lis 02

L’Estartit

do Město

L’Estartit je malé město a přímořské letovisko na pobřeží Costa Brava, na severovýchodním pobřeží Španělska. Městečko se nachází zhruba uprostřed riviéry. Administrativně je L’Estartit součástí Torroella de Montgrí, v kraji Baix Emporda, v provincii Girona a v samozřejmě v autonomním společenství z Katalánska. Trvale zde žije pouhých 3571 obyvatel.

  

L’Estartit se rozkládá na jižním cípu široce otevřeného zálivu Roses (Badia de Roses). Uprostřed zálivu také ústí katalánská řeka Ter v zátoce Pals (Badia de Pals).

  

Asi kilometr od pobřeží se nachází souostroví Illes Medes, který se skládá z různě velkých neobydlených ostrovů. Tato oblast je chráněným přírodním parkem a je domovem mnoha různých druhů rostlin a živočichů a to nad hladinou i pod ní.

  

Historie města

Ale zpět k L’Estartit. Původně se jednalo jen o malou rybářskou vesnici. Rozvoj cestovního ruchu na Costa Bravě kolem roku 1960 přinesl velký příliv turistů. Město pak po téměř následují dvě desetiletí rostlo doslova exponenciálním tempem. Nejprve vyrostly domy a vily postavené směrem do kopce, které obklopují přístav. Později pak hotely, bytové domy a kempy táhnoucích se podél pláže směrem k ústí řeky Ter.

  

Dnešní podoba

Dnes má město hodně velký přístav. Centrem města je pobřežní ulice Passeig Marítim. Na jihu města jsou nové hotely, zatímco na severu jsou domky a vily šplhající se po zalesněných kopcích. Pláž se nachází přímo ve městě a je písčitá a poměrně hodně široká. Nejvíce turistů sem míří z Francie, Spojeného království, Německa a Nizozemska. Leckdo městu vyčítá že už ztratilo svoje kouzlo, protože v centru vyrostli moderní vysoké domy, okolí a moře je zde ale pořád stejně nádherné.

  

Nádheré panorama města L’Estartit

Panorama města z druhé strany – pohled na přístav

 

Napiš komentář