Kvě 07

Figueres centrum severu

do Město

Figueres je katalánské město, které se nachází na severozápadě Španělska, konkrétně v úrodném kraji Empordá, který vybíhá do vnitrozemí od krásného zálivu Růží. V současné době má Figueres něco přes 44 000 obyvatel. Od Barcelony je Figueres vzdálené 141 kilometrů směrem na sever.

  

Historie města

Katalánské město Figueres má velmi košaté dějiny, nicméně největší rozvoj města nastal až v 19. století. V průběhu španělské občanské války se město Figueres stalo republikánskou baštou, kam se ubírali všichni odpůrci generála Franka. Později se Figueres stalo známým městem díky surrealistickému malíři Salvadoru Dalímu, který se zde roku 1904 narodil.

  

Současnosná podoba

Figueres žije v současnosti především turistickým ruchem. Všichni jsou zvědaví zejména na Teatre-Museu Dalí, kde je umístěno velké množství Dalího obrazů a artefaktů.

Kromě muzea Salvadora Dalího je však Figueres živým a pulsujícím katalánským městem, které stojí za to navštívit. Pěknou podívanou uvidíte zvláště ve čtvrtek, kde se ve městě koná tradiční trh ovoce a zeleniny. Ovšem i v jiné dny je Figueres plné života, protože zdejší život se především odehrává na ulicích.

  

Pamětihodnosti města

Hlavní pamětihodností města je Teatre-Museu Dalí. Jedná se o největší muzeum, které je věnováno tomuto surrealistickému  malíři, který po celý svůj život svým uměním provokoval. Toto velkolepé muzeum stojí určitě za návštěvu, protože dává nahlédnout do tajemného života tohoto velkého malíře. Již samotná budova nejde přehlédnout, protože je velmi nápadná a okázalá již na první pohled. Jedná se o velkou červenou budovu s bílými vejci na střeše.

Expozice muzea je dokonale promyšlená, ovšem nečekejte žádné klasické pochodování od jednoho díla k druhému jako v prestižních světových galeriích. Celá expozice odráží nespoutaného Dalího ducha, takže prohlídka galerie vás mile překvapí. Postupně narazíte na pohyblivé, někdy i trojrozměrné exponáty. Mezi nejzajímavější exponáty lze zařadit Dešťový taxík nebo stropní fresku v pokoji Větrného paláce. Základní vstupné do galerie je dvanáct euro.

  

Dalším lákadlem města je zajímavé Muzeum hraček, které má název Museu de Joguets. Muzeum hraček vystavuje zajímavé hračky z celého Katalánska. Na své si zde přijdou především milovníci starých dřevěných hraček.

Z dalších pamětihodností Figueres stojí za zmínku socha Narcie Monturiola i Estarriola, která stojí na konci ulice Rambla. Je to socha údajného vynálezce ponorky.

  

Zajímavosti v okolí

Jen kousíček od Figueres se nachází přímořské městečko Cadaqués, které rovněž opatruje cenné Dalího obrazy. Galerie se jmenuje Centre d´Art Perrot-Moore a kromě Dalího obrazů ještě vlastní některá Picassova díla. Jinak Cadaqués je nádherné přímořské letovisko s krásnými bílými domy. Toto letovisko mělo v minulosti lákavou přezdívku „španělské St.Tropez“.

Napiš komentář