Pro 12

Cadaqués

do Město

Cadaqués je krásné pobřežní město na severu Costa Bravy. Nachází se v okrese Alt Empordà v provincii Girona a samozřejmě to všechno v Katalánsku. Trvale zde žije 2860 obyvatel. Zajímavostí je, že Cadaqués je nejvýchodnějším městem španělské pevniny. Nachází se na skalnatém poloostrově. Zdejší výběžek Cabo de Creus je pak nejvýchodnějším bodem Pyrenejského poloostrova.

  

Pokud vás zajímá trochu více z historie, tak první zmínka o obci pochází z 16. století. Až do konce 19. století bylo městečko prakticky odříznuté od pevniny. Jednalo se tedy jen o malou osadu, kde se pár místních obyvatel věnovalo rybolovu. V 20. století sem ale přišli turisté, díky nimž se městečko začalo rozvíjet. Přesto je Cadaqués dodnes jen malé a klidné letovisko, které stojí trochu stranou centra Costa Bravy.

  

Typickým produktem zdejších rybářů jsou například ančovičky. Ty se zde také rovnou zpracovávají tradiční metodou konzervace za pomoci soli.

Město Cadaqués je také spojeno s jmény mnoha věhlasných umělců. Nejvíce asi se Salvadorem Dalí, jehož rodina zde vlastnila letní sídlo. Kromě samotného umělce ho navštívila i celá řada jeho přátel jako basník Federico Garcia Lorca. Salvador Dalí má kousek na severu za městem i své muzeum, které vystavuje některá jeho zajímavá díla.

  

Z dalších umělců, kteří jsou nějak spojeni s Cadaqués se omezíme jenom na výčet jmen a to Pablo Picasso, Rafael Durancamps, Joan Miró, Antoni Pitxot , Gustavo Carbo Berthold , Maurice Boitel nebo Sbarbaro Mauricius.

  

Dnešní Cadaqués je samo o sobě krásné a fotogenické město. Uličky jsou zde těsné, další zase naskládané hezky v řadách pod sebou. Za návštěvu stojí samozřejmě hlavně staré město s kostelem Santa Maria postaveným v 17.století. Město nemá svůj přístav. V okolí se nachází jenom pár mol a tak většina lodí kotví v zálivu města. Na záplavu lodiček bývá nádherný pohled obzvláště při západu nebo východu Slunce.

  

 

Tags:

Napiš komentář